teknoowinn@gmail.com

+0 546 571 14 45

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uzun zamandır piyasada bunamayan ekran kartlarını alırken nelere dikkat etmelyiz?

Kullanım Amacı:
Öncelikle kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Oyun için yüksek kalite, tasarım ve video işleme gibi işlerde orta segment, iş, okul ve gündelik kullanım için düşük segment bir ekran kartı yeterli olacaktır.

VRAM:
Yüksek çözünürlüklü oyunlar ve oyun içi ayrıntılar için önemli bir özelliktir. 1080p için 4GB VRAM gerekirken, 4K oyunlar için minimum 8GB VRAM gereklidir. Gündelik bilgisayarlar için bu özelliğin önemi yoktur.

CPU:
Yüksek çözünürlüklü video veya oyunu işler ve ayarlandığı çözünürlükte sunmakta görev alır. Nvidia, RTX teknolojisi ile bu teknolojiyi daha da öne taşıdı. Gündelik bilgisayarlarda bu özelliğin ortalamada bir durumda olması yeterli olacaktır.

Soğutma:
Ekran kartlarının en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorunu en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Isındığı takdirde performans düşüklüğü ve fandan yüksek ses gelebilir. Soğutma işini dikkatli incelemenizi tavsiye ederiz.

Nesil:
Hem gelişmiş oyunlar açısından hem de kullanım süresi olarak yeni nesil ekran kartları tecih edilmelidir. Tercih ettiğiniz ekran kartının nesli gelecek için oldukça önemlidir.

Bu bilgileri okuduysanız size birkaç şey de söyleyelim. Bilgisayar toplamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de parçaların uyumu olmasıdır. İyi bir ekran kartı alıyorsanız iyi de bir işlemcinizin olması gerekmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 2021-03-26 18:23:07