teknoowinn@gmail.com

+0 546 571 14 45

Türkiye'de En Çok Yatırım Alan 5 Girişim

İşte Türkiye'de kurulan ve Türkiye'de büyüyerek yatırım alan 5 Girişim...

 

Teknolojinin yaygınlaşması ve insanların farklı iş modellerini denediği bu dönemde girişimcilik adı altında bir çok start-up kuruluyor.Tabi bunların arasında çok fazla yatırım alıp kurumsallığa yükselen birçok şirkette var.

Sizin için Türkiye'de en çok yatırım alan girişimleri listeledik.Listemiz azdan çoğa doğru gitmektedir.İşte Türkiye'de kurulup en çok yatırım alan girişimler listesi:

 

5-Gittigidiyor

2001'de 3 ortak Serkan Borançılı,Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kurulan Gittigidiyor, alıcılarla satıcıları bir araya getşren çok büyük bir pazar yeri.

2007 yılında dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Ebay,Gittigidiyor'a ortak oldu.İşler beklenildiği gibi gidince de Ebay,Gittigidiyor'un %93 hissesini alarak Gittigidiyor'u tam anlamıyla Ebay bünyesine katmış oldu.

 

Alınan Yatırım : 217.5 milyon dolar

 


4-Gram Games

Daha çok mobil platformlarda gördüğümüz Gram Games,2012 yılında Mehmet Ecevit tarafından kuruldu.Bugün Gram Games'in çıkardığı oyunları herkes farkında olmadan bile olsa bir kere oynamıştır.

5 yıl içerisinde işlerini çok iyi bir şekilde ilerleten Gram Games, 2018 yılında dünyanın en çok tanınan oyun geliştirme şirketi olan Zynga tarafından satın alındı.

Alınan yatırım : 250 milyon dolar


3-Yemeksepeti

Artık adını bilmediği insan kalmadığı bir şirket daha Yemeksepeti.Artık yemek denildiğinde akla ilk gelen tek girişim Yemeksepeti,2000 yılında Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kuruldu.

2012 Yılında General Atlantic, 44 milyon dolar bütçeyle Yemeksepeti'ne yatırım yaptı.2015 yılında ise yine General Atlantic, yaptığı yatırımla Yemeksepeti'ni satın aldı.
bu satış ile birlikte Yemeksepeti,Türkiye'nin milyar TL değere ulaşan ilk girişim oldu.

Alınan yatırım : 589 milyon dolar


2-Trendyol

2009 yılında bir kadın girişimci tarafından kurulan Trendyol, 300 bin dolar sermaye ile işe başladı.Demet Mutlu bir yıl içerisinde Trendyol'un değerini 150 milyon dolara ulaştırdı.
2018 yılında Alibaba, Trendyol'u satın alarak, Trendyol'un ana hissedarı oldu.

 

Alınan yatırım : 728 milyon dolar

 

 

1-Peak Games

Listenin zirvesinde aslında çok büyük bir şirket olan ama yaptığı televizyon reklamından sonra adını sıklıkla duyduğumuz, Peak Games var. Peak Games 2010'da Sidar Şahin tarafından kuruldu.


Facebook'a yaptığı oyunlarla büyüyerek kendini dünyaya tanıtan Peak Games, 2011 yılında Forbes dergisi, Peak Games'i umut vaat eden şirketler listesinde yer verirken, Ealrybird Venture Capital şirkete 5 milyon dolar yatırım yaptı.


2012 yılında gelindiğinde Peak Games en fazla aktif kullanıcıya hizmet veren 10 mobil oyun şirketleri arasında yerini aldı.Peak Games 5 farklı dilde hizmet verirken 10 milyon tekil oyuncuya ulaşmıştı.2013 yılında ellerinde 25 milyon aktif tekil oyuncu ve aldıkları 30 milyon dolarlık yatırımları vardı.


2020 yılında Peak Games'in potansiyelini fark eden tüm dünya tarafından tanınan Zynga Peak Games'e 1.8 milyar dolar yatırım yaparak şirketi satın aldı.Bu satın alımla birlikte Türkiye'de en yüksek fiyata satılan şirket konumu haline geldi.

 

Alınan yatırım : 1.8 milyar dolar

Oluşturulma Tarihi : 2021-01-23 13:46:55