teknoowinn@gmail.com

+0 546 571 14 45

Dropshipping Nedir? Dolar ve Euro Kazanmak!

Dropshipping nedir? Dolar ve Euro kazanmak. Dropshipping gerçek mi? İnternetten para kazanmak. Stoksuz ticaret mümkün mü?

Günümüz de pandemininde etkisiyle online işler çok fazla büyümüş bulunmakta. Bu büyümek insana 'İnternetten para kazanabilir miyim?' sorusunu da soruyor. Peki bu mümkün mü? Evet,bu mümkün. Hatta hiç evden çıkmadan ve ürünlerin stoklarını tutmadan, e-ticaret yaparak dolar ve euro kazanabilirsiniz.

Bu iş modeli için E-ticaret'in alt kolu diyebiliriz. Günümüzde Dropshipping yaparak hayatına devam eden ve hayat standartlarını oldukça üst düzeyde yaşayan insanların olduğunu birçok yerde görmüşsünüzdür. Bu insanlar genellikle kendi evlerinde oturarak E-ticaretin gelişmiş olduğu yurtdışı ülkelerinde ürün satıyorlar. Sattıkları ürün üzerinden Dolar,Euro,Pound(Dropshipping yaptıkları ülkenin para birimine göre değişiklik gösterebilir.) gibi döviz kazanıyorlar. Günümüzde Türkiye'nin, döviz kurlarıyla başedememesi üzerine çoğu insan, dolar kazanma, euro kazanma kısacası döviz kazanma gibi yollara başvurmaya başladılar.

Bu yazımızda size bunu nasıl yapabileceğinizi ve evinizden çıkmadan e-ticaret yaparak dolar veya euro kazanmayı anlatacağız. Öncelikle başlıklarımızı listeleyelim;

 

1)Dropshipping Nedir?

2)Kimler Yapabilir?

3)Gerçekten Evde Oturarak Yurt Dışında E-ticaret Yapılabilir mi?

4)Dropshipping İçin Yabancı Dil Gerekir Mi?

5)Ürünleri Nereden Temin Edeceğiz?

6)Aldığımız Ürünler İçin Depo Gerekli Mi?

7)Stok Tutmak Gerekli Mi?

8)Sermayemiz Ne Kadar Olmalı?

9)Dropshipping Hangi Platformlarda Yapılabilir?

10)Ürünleri Sattıktan Sonra Ne Yapılması Gerekiyor?

11)Dropshipping Ne Kadar Kazandırır?

12)Çok Satan Ürün Nasıl Bulunur?

13)Dropshipping Zengin Eder Mi?

 

Başlıklarımızı da listelediğimize göre artık döviz kazanmak için temel bir bilgi seviyesi için içeriğimize başlayalım. 

 

 

 

1)Drophipping Nedir?

Dropshipping, Türkçe karşılığı ile 'Direk Nakliye' diyebiliriz. Yani ne demek bu? Bu şu anlama geliyor, sipariş geldiğinde satıcı olarak ürünü müşteriye yollamak desek yanlış olmaz herhalde.

Şimdi dropshipping iş modelinin anlamını biraz daha açalım. Dropshipping yapan bir satıcının deposu olmaz(genellikle), stok tutmaz. Peki satılan ürün müşteriye nasıl gidiyor ve satıcı bundan ne kazanıyor?

Satıcı, bir tedarikçiyle anlaşır ve ürününü ilana koyacağını ve satış gelme durumunda tedarikçiye ürünün ücretini ödeyip, ürünü tedarikçiden, satın alan müşterinin adres bilgilerini vererek müşteriye yollamasını ister. Böylelikle hem tedarikçi ürününü satmış oldu, hem müşteri istediği ürüne ulaşmış oldu, üstelik ürünle müşteriyi buluşturan satıcıda para kazanmış oldu.

Peki satıcı parayı nasıl kazandı? Tedarikçiden aldığı ürünün üzerine kendi kârını ekleyerek satış yaptı. Yani örneklemek gerekirse satıcı, ürünü tedarikçiden 3$'a aldı ve müşteriye 8$'a sattı. Satıcının kârı burda 5$. Yani dropshipping(stoksuz ticaret) yapan birisi, ürün ile müşteri arasında ki köprü işi görüyor diyebiliriz.

'Kim 3$'a varken aynı ürünü $8'a alsın ki?' demeyin çünkü bu yanlış bir düşünce. İnternetten alışveriş yapıp alacağı ürünün fiyatına bakmayan birçok insan var çünkü müşterinin amacı ürüne ulaşmak 3-5$'ın hesabını yapmayan bir çok insan var.

 

2)Kimler Yapabilir?

Evet, dropshipping kavramını kavradığımıza göre kim yapabilir bu işi? Herkes, evet herkes yapabilir. Öğrenci olmanız, bir işletmede hali hazır işinizin olması, 18 yaşını doldurmamış olmanız, dropshipping yapmanıza engel değil. 7'den 70'e herkes yurtdışında dropshipping yaparak dolar,euro kazanabilir. Dropshipping yaparak döviz kazanarak yaşayan ve yaşam standartları çok yüksek olan insanlar var ve bu insanların sayısı her geçen gün artıyor.


3)Gerçekten Evde Oturarak Yurt Dışında E-ticaret Yapılabilir mi?

Tabii ki, günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu imkanlar hem en az maliyetle, hem de çok kolay bir şekilde internet üzerinden konumunuza ne kadar uzak olunursa olunsun dünyanın her yerine ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu işi yapan birçok insan var ve bu insanların her geçen gün sayısı artmakta.

 

4)Dropshipping İçin Yabancı Dil Gerekir Mi?

Aslında yabancı dil bilmek ki özellikle İngilizce bilmek, size artı puan kazandırabilir. Dropshipping yaparken dolar kazanmak için genellikle yurtdışı pazarları tercih edildiğinden dolayı, mantıken tedarikçiniz ile iletişime geçmek için yabancı dil kullanmak zorunda kalabilirsiniz ki bu dil genellikle İngilizce oluyor.

Tabi yabancı dil bilmek gibi bir zorunluluk yok. Yabancı dil size, pazarlık yaparken veya bir sorunla karşılaştığınızda daha kolay çözebilmenizi sağlayabilir. Sözlük karıştırarak, çeviri kullanarak bile dropshipping yaparak dolar kazanan birçok insan var.


5)Ürünleri Nereden Temin Edeceğiz?

Bu durum birazda sizin hangi pazarda satış yapıcağınızla da alakalı. Sonuç olarak müşteri sipraiş ettiği ürünün en hızlı şekilde eline ulaşmasını ister. Bu sebeple tedarikçinizle, satış yaptığınız yurtdışı pazarının aynı ülkeler olması size artı puan kazandırır.

Peki tedarikçiyi nasıl bulabiliriz? Burda iş size kalıyor aslında, internetten araştırarak satış yapmak istediğiniz ülkede, satmak istedğiniz ürünü tedarik edebileceğiniz kişi veya işletmeleri bulmanız gerek. Ama genellikle amazon,ebay(satış yaptığınız ülkeye göre değişkenlik gösterir) gibi yerel e-ticaret platformlarıda tercih ediliyor.

 

6)Aldığımız Ürünler İçin Depo Gerekli Mi?

Hayır, gerekmez. Zaten ürünleride tam satın almış sayılmazsınız. Aldığınız ücret karşılığı ürünü, tedarikçiden müşteriye yollayarak aradan kârınızı almanız. Stoksuz ticaret mantığıda buradan geliyor.


7)Stok Tutmak Gerekli Mi?

Bu karar size kalmakla birlikte hayır, gerekmez. Adı üstünde 'stoksuz ticaret' yapıyoruz, stok tutma zorunluluğu yok. Satış geldikçe tedarikçiden direk müşteriye yolluyoruz.


8)Sermayemiz Ne Kadar Olmalı?

Bu da aslında size kalmış bir durum. Fakat dropshipping(stoksuz ticaret), başlamak için sizden büyük paralar harcamanızı gerektirmez. Sizin ne sattığınızla ilgilidir.

Sizin tek masrafınız, tedarik ettiğiniz üründür ki buda sipariş geldikçe ödemeniz gerekir. Zaten sipariş geldiğinde müşteri size ödeme yaptığı için, kolaylıkla ürünü tedarik edebileceksiniz.

Ama genel olarak insanlar, ilk siparişlerini geçmek için genellikle 50-100$ arası bir para ile başlarlar. Bugün baktığımızda kazanabileceğiniz paralar karşısında 50-100$ pek fazla gözükmüyor. Bunun yanında günümüzde dünyanın her yerinde çalışarak döviz kazanmayı vaad eden bir iş için başlangıç olarak 50-100$ çok cuzi bir miktar.


9)Dropshipping Hangi Platformlarda Yapılabilir?

Bu hangi ülkede stoksuz ticaret yapacağınızla alakalı. Stoksuz ticaret yapacağınız ülkenin E-ticaret anlamında en büyük platformu hangisi ise o platformu kullanmanız en iyisi olacaktır. Ama genel olarak insanlar, Amazon ve Ebay platformlarını kullanıyorlar. Yani 'Dropshipping Amazon' ve 'Dropshipping Ebay' yapmaktalar.


10)Ürünleri Sattıktan Sonra Ne Yapılması Gerekiyor?

Evet, satış yapacağınız ülkeyi seçtiniz, tedarikçinizi seçtiniz ve satacak ürünlerinizi bularak, satış yaptığınız platforma ürünlerinizi listelediniz. Birkaç gün içinde ilk satışınızı yaptınız. Tebrikler ilk satış demek ilk dolar kazanmak demektir.

Asıl iş şimdi başlıyor, yani satış yaptıktan sonra. Sipariş geldikten sonra en hızlı şekilde tedarik ettiğiniz ürünün tedarikçisinden, ürünü müşteriye yollaması için sipariş vermeniz gerekir. Aslında olay bu kadar basit.


11)Dropshipping Ne Kadar Kazandırır?

Bu size ve ürününüze kalmış bir durum aslında. Ne kadar çok çalışırsanız ve bunun yanında ürünleriniz çok iyi satarsa o kadar para kazanırsınız. Ama genel olarak günde 2-3 tane satan, 4-5 ürün bulan satıcılar, Türkiye'de dövizle para kazandıkları için çok iyi şartlarda yaşadıkları doğrudur.

Basit bir hesap yapmak gerekirse, 15$'a sattığınız ürünü 7$'a tedarik ederseniz ve size kalan para 8$. Tabi platformlar sizden satış başına belli bir komisyonda kesiyor(Ürüne,ürünün fiyatına,satılan ürünün fiyatına göre değişiklik göstermekte.). Biz bize 5$ kâr kalıyor diye hesaplarsak ve bu üründen günde 2 sipariş geldiğini düşünürsek 5$*2=10$. Sizin bu üründen kazancınız günlük 10$. Bunu aylığa vurduğumuzda 10$*30=300$ kazanırsınız. Siz tek üründen aylık 300$ kazanbilirsiniz.

Tabi bu hesap tek üründen kazanılan para. Bunun gibi 5 ürün daha bulabilirseniz 300$*5=1500$ kazanma imkanınız var. 1500$, aslında birim olarak az fakat Türk Lirasına çevrilince çok güzel bir para olabiliyor. Tek amaç satacak ürün bulabilmek, bulduktan sonra banka hesabınızda ki para yavaş yavaş artmaya başlıyor. 


12)Çok Satan Ürün Nasıl Bulunur?

Dropshipping yapmanın aslında zor kısmıda bu. Çok satan ürün nasıl bulunur? Bu konu hakkında pekte birşey söylemek mümkün değil çünkü hangi ürünün rağbet göreceği bilinemez ama satış yaptığınız pazarı araştırarak çok kolay bir şekilde ürün bulabilirsiniz. Daha önceden çok satmış ürünleri bularak onlarla rekabet içine girebilirsiniz.

Genellikle dropshipping yapanlar Ev ve Mutfak yada Çocuk ve Oyuncak kategorisinde satış yapmaktalar. Çünkü istatistikler de gösteriyor ki, en çok satan kategoriler bu kategoriler.

 

13)Dropshipping Zengin Eder Mi?

Hayır, dropshipping sizi zengin etmez ancak sizin çok güzel bir hayat yaşamanız için çok iyi bir maddi imkan sağlar. Bir Lamborghini alamayabilirsiniz fakat onun kadar olmasa da çok iyi arabalara binebilirsiniz yada çok iyi mekanlarda yemek yiyebilirisiniz. Kısacası sizi milyoner yapmaz fakat yaşam standartlarınızı gerçekten iyi anlamda arttırabilir.


Bu yazımızda size 'Dropshipping Nedir? Dolar,Euro Kazanmak' hakkında bilgilendirmek istedik. Umarım yazımızı beğenmiş ve stoksuz ticaret(dropshipping) hakkında bir fikir edinebilmişsinizdir. Bu tarz yazıları beğeniyorsanız bizimle iletişime geçerek belirtebilirsiniz, böylelikle bu tarz yazılarımızı arttırmış oluruz.

Oluşturulma Tarihi : 2021-04-11 15:21:38