teknoowinn@gmail.com

+0 546 571 14 45

Kuantum Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?

Google, kuantum üstünlüğüne ulaştığını açıklamıştı. Peki Google gibi bir teknoloji devi neden kuantum ile ilgileniyor? Kuantum bilgisayarla neler yapılabilir?

Bir çok elektronik ürünün kullandığı sistem, bitlerle gerçekleşir. Bitlerde olay ikiye ayrılmaktadır. 1 ve 2; buna en basit örnek ampul verilir. Ampul açıksa 1, ampul kapalıysa 0 verilebilir. Bir bilgisayar, karmaşık problemleri çözerken belli bir süreye ihtiyaç duyar. Görevi çok karmaşıksa, bilgisayar uzun bir süre düşünebilir. Kuantum bilgisayarlarda ise olay biraz farklıdır. Kuantum bilgisayarlar, aynı anda hem kapalı hem de açık olabildikleri için, en komplike işlemleri normal bilgisayarlara kıyasla çok çok daha hızlı çözer.

Dünyanın büyük çoğunluğu geleceğin kuantumdan geçeceğine inanmakta. Google, IBM, Toshiba ve Alibaba gibi birçok şirket bu teknolojiye yatırım yapıyor. Kuantum bilgisayarlar henüz bir tehdit teşkil etmese de gelecekte kuantum bilgisayarların kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, gelecek adında insanları tereddütlere düşürüyor.

Oluşturulma Tarihi : 2021-03-13 15:29:25